e
sv

APK Dosya Formatı Nedir

avatar

Cngzerdn

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

APK Dosya Formatı Nedir!!

APK Dosya Formatı Nedir! Android akıllı telefonunuz veya tabletiniz var ise  APK Dosya Formatını duymuş olmalısınız. Uygulamaların en güncel sürümlerini kullanmak ve uygulama indirmek için yalnızca Google Play Store‘a bağlı kalmak istemiyorsanız, APK dosyalarının ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeniz gerek.APK Dosyası Nedir!

Android Paket Kiti (APK), Android işletim sistemi tarafından mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için kullanılan paket dosyası biçimidir. Nasıl ki Windows bilgisayarlara bir yazılım yüklemek için .exe uzantılı dosyalar kullanılıyor ise android işletim sisteminde de .apk dosya uzantısı kullanılıyor. Google Play Store’dan herhangi bir uygulama indirdiğinizde, aslında o uygulamayı .apk olarak telefonunuza kurarsınız. Ancak Google, bu işlemleri otomatik yaptığından, apk uzantısı sizin karşınıza asla çıkmaz.APK Dosyası Ne İşe Yarar!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, APK dosyalarının hepsi aslında android uygulamalarıdır ve bu uygulamaları Google Play Store aracılığıyla zaten indirebiliyorsunuz. Ancak birçok uygulamanın yeni sürümü, genellikle Play Store’da yayınlanmadan önce sızdırılır ve bu uygulamanın APK dosyasını internet yoluyla indirip kurarsanız, uygulamanın yeni özelliklerini ilk siz denemiş olursunuz.

SİZDE EN GÜNCEL APK İÇERİKLİ OYUN VEYA UYGULAMALARA ERİŞMEK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN!

Örneğin WhatsApp’a gelen yeni bir özellik tüm kullanıcılara sunulmadan önce, genellikle WhatsApp Beta sürümünde test edilmekte. Eğer siz WhatsApp Beta APK dosyasını internetten indirip yüklerseniz, bu özellikleri ilk siz denemiş olursunuz. Bunun dışında bazı oyun ve uygulamalar bütün ülkelerde yayınlanmıyor. Ancak uygulamanın APK dosyasını telefonunuza yükleyip, uygulama ülkemizde yayınlanmıyor ise  bile yine de kullanabilirsiniz.

APK İndirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İnternet üzerinden indirilebilen APK dosyaları, Google’ın kötü amaçlı yazılım kontrollerinden geçmiyor. Bu nedenle hangi APK dosyasını indirdiğinize oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca bazı APK hizmetleri, korsan uygulamaları indirmenize de olanak tanıyor. Ancak bu tür uygulamalardan uzak durmanızda kesinlikle fayda var.
Kısaca özetlersek; APK Google tarafından geliştirilen Android cep telefonu ve buna uygun işletim sistemi için hazırlanmış programlardır. Android programları linux tabanlı olduğu için birçok ortamda kullanılmakta. Ayrıca APK paket dosyası içinde uygulamanın çalışması için gerekli tüm bileşenler bulunmakta. Bunun dışında DEX dosyası gibi kaynak bilgileri veya AndroidManifest.xml gibi dosyaları da içerir. Şunu da belirtelim APK dosyası sıkıştırılmış halde olduğundan normal bilgisayarda kolayca açılamamakta.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Car Simulator 2 APK İndir

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478