e
sv

Okey 101 Kurallar

avatar

Cngzerdn

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okey 101 Nasıl Oynanır: Kurallar- Bitme Ve Hesaplama !!

Okey 101 Oyunu:  Gün geçtikçe birçok kişi tarafından indirilip sevilerek oynanıyor. Bu yazımızda Okey 101 nasıl oynandığı hakkında bilgiler yer alacak. Her oyunun bir kuralı olduğu gibi; Okey 101’inde kuralları bulunmaktadır.

Okey oyunları bu aralar popüler ve en sevilen oyunlar arasında yerini almaktadır. Okey oyunları arasında son yıllarda oldukça çok oynanan Okey 101  oyunu da bu oyunlardan. Normal okeye göre 101 okey oyunun kuralları biraz farklıdır. O yüzenden Okey 101’i bu kurallara göre oynanması gerekmektedir.

Okey 101 Nasıl Oynanır!!

 

Okey 101 Oyunu: 4 kişi ve birden çok tur ile oynanmaktadır. Okey 101 oyunundaki  amaç az puan biriktirmektir. Oyun sonunda  en az puana sahip olan oyuncu oyunu kazanır. Okey 101’de puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayıların toplanması ile hesaplanır.

Oyun içerisinde bir kişi dağıtıcı olur ve her oyuncuya 21 taş dağıtırken kendisine 22 taş almaktadır. Geri kalan taşlar kapalı bir şekilde durur. Okey 101 ‘de bir taş açıktır ve buna da okey denir. Okey 101  saat yönünün tersine doğru oynanır; yani taş dağıtan kişi oyuna başlar ve taş çekmeden yanındaki, oyuncuya taş atar. Sırası gelen oyuncu yerdeki taşlardan  taş çeker ve ellerindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıncaya kadar bekler. Okey 101’de toplanan taşlar seri sayısı 101 olunca oyuncu elini açar. Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açar ve elden bitse bile yere bir taş atmak zorundadır.

 

Okey 101: Bitme Kuralları Ve Hesaplama!!!

 

Okey 101 oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Yere açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir. Bunu yapabilmesi için oyuncunun en az 101 sayısına ulaşmış olması ve elini açmış olması gerekmekte.

Okey 101 oyunun sonlandırılması için oyunculardan birinin ıstakasındaki tüm taşlarını bitirmiş ve son taşı masaya atmış olması gerekir. Eğer taş destesinde hiç taş kalmamış ise ve oyunculardan kimse oyunu bitirememiş ise her oyuncunun kalan taşları sayılır ve kendi puanlarına eklenir. El açmamış her oyuncuya 202 puan yazılır. Eğer oyunculardan her biri tüm taşlarını oynamış ve son taşı da masaya atmış ise -101 puan alır. Kısaca bu kadar Okey 101; sende elden bitmeye veya 101 yemeye ne dersin !!

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Roblox Nedir

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478